Laavalamp

Soap Lake elanike unistuste laavalamp

Avaldatud 21. detsembril 2018 Soap Lake Resort kodulehel

Kui algul ei õnnestu, proovige, proovige, proovige uuesti. Selline on vähemalt Washingtoni osariigi Soap Lake linnakese püsielanike ja riigiametnike rühma filosoofia, kes ei loobu oma püüdlustest ehitada linna südames oleva järve kaldale 18 meetri kõrgust laavalampi.

Selle Ida-Washingtoni linna leiate kuulsa Soap Lake järve kõrvalt, mis on peamine turismiobjekt. Looduslikult mineraliseeritud veest koosnev järv on tuntud oma ainulaadsete tervendavate mõjude poolest. Tegelikult võib järv aidata leevendada mitmesuguseid nahahaigusi, nagu ekseem ja psoriaas, aga ka lihasvalusid. Kuna piirkonnas on palju huvitavaid asju, mida vaadata ja teha, siis meelitaks mõnede arvates massiivne laavalamp veelgi rohkem külastajaid idüllilise Soap Lake juurde.

Idee sünd

Majanduse elavdamiseks ja Soap Lake turismiatraktsiooni suurendamiseks tuli rühm elanikke välja  ideega ehitada laavalamp majakaks, mis tervitaks nende linna külastajaid. Pensionärist elaniku Burr Beckwithi sõnul on see põhimõtteliselt idee, mis ei sure. Selles lambis on teatud võlu, nii et laavalamp võiks olla nagu Space Needle Seattle’i jaoks.

Alates 2000. aastate algusest on linn ja selle ametnikud projektiga innukalt tegelenud, hoolimata paljudest ebaõnnestunud katsetest ja muudatustest esialgses ehitusplaanis. Ehkki kava on saanud palju tagasilööke, jäävad paljud ametnikud ettevaatlikult optimistlikuks, et idee jõuab lõpuks teostuseni täies mahus. Soap Lake endine linnapea Wayne Hovde rõhutab, et „laavalamp saab Soap Lake linnas ehitatud. Millal? Ma ei saa teile öelda, aga see juhtub. ”

Katse nr 1: kingitus Targetilt

Esimene, 15 meetri kõrgune laavalamp, oli Target Corporationi poolt linnale kingitus pärast selle lambi  esitlemist New Yorgi linnaväljakul reklaamikampaanias. Everetti arhitekt Andy Kovach ütles Seattle Timesile: “Kogu linn on selle taga. See on fenomenaalne. ” Vaatamata ülelinnalisele põnevusele selgus aga kiiresti, et see laavalamp ei ole otstarbekas variant, kuna selle rekonstrueerimine oli liiga kulukas. Laavalambi osad tulid kuuel erineval veoautol, kuid ilma igasuguse montaažijuhendita. Samuti oli puuduvaid ja kasutuskõlbmatuid osi. Montaaži kulu üksi olks olnud liiga suur.

Lisaks sai suureks murekohaks tohutu laavalambi soojendamine. Esialgne idee oli täita laavavalgusti tõelise pulbitseva vedelikuga, mis meenutaks selle elektrilise 70ndate sisekujunduselemendi palju suuremat versiooni. Pärast edasist uurimist selgus, et selle uskumatu vaatemängu saavutamiseks peab linn koguma palju rohkem raha, kui algselt arvati.

Nüüd oli aeg tagasi joonestuslaua juurde minna.

Katse nr 2: digitaalne ekraan

Nüüd, kui kuumutatud pulbitsev laava ei tulnud kõne allagi, pidid laavalambi eestkõnelejad ja promootorid olema loovad. Sel hetkel tekkis uus idee. Mis oleks, kui laavalambi tegevuse jäljendamiseks kasutataks projektsioonitehnoloogiat? Kovach kujundas linna järgmise suure idee.

Selles uues struktuuris kasutatakse laavalambi enda loomiseks suure efektiivsusega päikesepatareide energiat koos spetsiaalse kangaga. Seejärel kuvab uudne laserprojektsioonitehnoloogia kangale, kuidas laavalamp töötab! Laserid näitavad projektsiooniekraanil muljetavaldavaid valgusetendusi.  Etendused algavad õhtuhämaruses ja pakuvad külastajatele pimestavat tulede vaatemängu ja need on erinevad vastavalt hooajale.

Pärast etenduse lõppu jääb lamp kogu ööks maheda valgusega põlema ja päeval kustub. Laavavalgustist saaks linna paljude hooajaliste pidustuste keskpunkt, kus korraldatakse spetsiaalseid etendusi pühade ja sündmuste, näiteks neljanda juuli, aastavahetuse, talvefestivali, Smokiami päevade ja muude tähistamiseks.

Ettenägematu tulevik

Meil jääb üle vaid oodata, millal laavalamp taeva lõpuks särama paneb. Kuid Soap Lake elanikud on unistusele pühendunud. Kas lõppude lõpuks väärib teostust peaaegu 20 aastat eksisteerinud idee? Kuid sültumata sellest, kas hiiglaslik laavalamp saab teoks või mitte, jagab Soap Lake oma kogukonna elustiili ja terapeutilist õhkkonda nagu mitte ükski teine koht. Kuni ootate Soap Lake laavalambi ilmumist, ootavad selle elanikud, et külastate nende idüllilist mineraliseeritud järve!

Scroll to Top